Zapomniani Bracia

Dla uświetnienia międzynarodowej konferencji z cyklu "Rola Kościoła katolickiego w procesie integracji europejskiej", organizowanej tradycyjnie od kilku lat w Krakowskim Centrum Konferencyjnym DWÓR W TOMASZOWICACH, Galeria Panorama znajdująca się na terenie zespołu dworsko-parkowego, przygotowuje wystawę dokumentacji fotograficznej badań socjologicznych, przeprowadzonych w latach 1998-1999 w Turcji, Libanie, Syrii, Jordanii, Iraku i Iranie. W ramach wystawy, Galeria Panorama wespół z Instytutem Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Kołem Naukowym Studentów Socjologii UJ organizuje ogólnodostępną debatę na temat bliskowschodnich korzeni naszej kultury.

Badania prowadzone przez Beatę Kowalską - doktora w Zakładzie Badań Problemów Ludnościowych Instytutu Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, miały za cel stworzenie dokumentacji zabytków, wspólnot i zwyczajów z terenów zamieszkanych od blisko dwóch tysięcy lat przez wspólnoty chrześcijańskie. Wystawa prezentująca fotograficzną część dokumentacji ma natomiast skłonić do refleksji nad korzeniami naszej kultury i spotkania z jej współtwórcami - "zapomnianymi braćmi".
Obecny Bliski Wschód to rejon niekończących się konfliktów i ścierających się fundamentalizmów. Śledząc te przygnębiające obrazy współczesności, warto pamiętać, że jest to także miejsce szczególne nie tylko w historii, ale i współczesności chrześcijaństwa, gdzie jak w soczewce odbijają się burzliwe dzieje teologicznych sporów, które doprowadziły do powstania znanej nam dzisiaj mozaiki kościołów – mówi autorka wystawy. W chrześcijańskim pejzażu regionu dominują wspólnoty tradycji syryjskiej. Wspólnoty, które jako pierwsze przyjęły naukę Jezusa. Do dziś mówią jego językiem, po aramejsku. Kościoły te zachowały starożytną liturgię i przechowały pierwotnego ducha chrześcijaństwa, który pozwolił im przetrwać niezliczone tragedie, trudne do opisania cierpienia, zagłady całych parafii, by w tych trudnych czasach ciągle dawać świadectwo swojej wiary.

Kiedyś społeczności te współtworzyły cywilizację, która stała się jednym z fundamentów Europy. Dziś potrzebują naszego naszej pomocy i odruchu solidarności – czytamy we wstępie do książki Andrzeja Flisa i Beaty Kowalskiej:"Zapomniani bracia", będącej owocem czterech wypraw badawczych Zakładu Porównawczego Studiów Cywilizacji Instytutu Socjologii UJ.
Realizując badania, naukowcy podążali szlakiem pierwszych wspólnot chrześcijańskich po siedmiu krajach Bliskiego Wschodu. Mam poczucie ogromnego długu wobec ludzi, których tam spotkaliśmy - dodaje dr Beata Kowalska. Współpraca z nami często oznaczała problemy przez następne miesiące, inwigilację władz. Kontakty z obcymi w autorytarnych reżimach zawsze traktowane są podejrzliwie. Mimo to postawa naszych gospodarzy była gościnna, heroiczna, po prostu chrześcijańska. Nikt nie pytał o listy uwierzytelniające - bo jeżeli przyjeżdża ktoś z chrześcijańskiego kraju, to należy mu pomóc.

Wystawa pokazuje chrześcijan syryjskich w ich naturalnym otoczeniu. Autorzy nie koncentrują się wyłącznie na wyznawcach tych Kościołów czy zabytkach. Prezentowane są fascynujące relacje pomiędzy wyznawcami różnych kościołów: na przykład południe Iranu - z jednej strony całkowicie zakryte kobiety Bandari w maskach, z drugiej - Msze odprawiane według rytu chaldejskiego.

Moim głównym celem było opowiedzenie o tym, że oni - syryjscy chrześcijanie - rzeczywiście tam są - dodaje autorka. Jest czymś zupełnie niezwykłym uświadomienie sobie, że gdzieś daleko, pod rządami bezwzględnych dyktatur, pozbawione lobby, które chciałoby się o nich upomnieć, żyją wspólnoty swoimi korzeniami sięgające wydarzeń, na których opiera się nasza tradycja.

Beata Kowalska jest doktorem w Zakładzie Badań Problemów Ludnościowych Instytutu Socjologii UJ. W przygotowaniu jest jej kolejna praca: „Między fundamentalizmem a orientalizmem: prawda o kobiecie muzułmańskiej”.

Termin wystawy: wrzesień – październik 2010 roku.
Miejsce: Galeria Panorama działająca przy Krakowskim Centrum Konferencyjnym DWÓR W TOMASZOWICACH
www: http://galeria-panorama.blogspot.com
Dodatkowe informacje:
Katarzyna Stępniewska,
e-mail. rezerwacje@dwor.pl

Skontaktuj się z nami

Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie Państwa pytania.

+48 12 419 20 00
marketing@zrhotele.pl

Ważne! Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. » Rozumiem, zamknij komunikat