Barwy Małopolski 2009

Jak co roku w sierpniu do Miechowa zjeżdżają artyści z różnych stron świta. Galeria Sztuki „U Jaksy” organizuje już dziesiąty – jubileuszowy Międzynarodowy Plener Malarski. Hasłem tego wydarzenia są „Barwy Małopolski”, gdyż artystyczną inspirację ma stanowić tutejszy letni pejzaż, szczególnie o tej porze roku bogaty w szeroką paletę barwną. Nie bez znaczenia jest miejsce pobytu – jego geograficzna bliskość względem Krakowa i emocje związane z kulturowym oddziaływaniem wielowiekowej historii.

Jubileuszowemu plenerowi towarzyszy wystawa „BARWY MAŁOPOLSKI” w Galerii Panorama w Dworze w Tomaszowicach. Na wystawie pokazane będą prace zgromadzone przez Galerię „U Jaksy” na przestrzeni dziewięciu lat od 1 lipca 2000 do 1 lipca 2009 roku i zwiastuny sygnalizujące pojawienie się nowych twarzy, na dziesiątym już miechowskim plenerze. To zaledwie rąbek plenerowej, malarskiej tajemnicy. Wiele prac powędrowało do sponsorów, wiele zdobi różnorodne biura i urzędy promując Ziemię Miechowską. Artyści każdego roku zostawiają prace dla organizatorów, ale spora część twórczego dorobku powstałego w czasie pleneru, wędruje z nimi do ich rodzinnych miast i miasteczek, wraz z legendą o tej Ziemi i wydarzeniu artystycznym wzbogacającym życie kulturalne Miechowa.

Coroczne spotkania są nie tylko czasem wytężonej pracy twórczej, ale stają się również okazją do wymiany artystycznych doświadczeń, poglądów i koncepcji oraz możliwością skonfrontowania sztuki tworzonej w wielu odmiennych kulturach. W ciągu minionych lat „U Jaksy” przewinęli się plastycy z krajów takich jak Ukraina, Słowacja, Rosja, Austria, Włochy, Hiszpania, Francja, Finlandia, Serbia, Iran, USA, Australia, Filipiny,. Tego roku, oprócz twórców polskich i przedstawicieli innych słowiańskich narodowości, jak Orect Tsyupko i Victor Chepynets z Ukrainy oraz Miro Bucher ze Słowacji, pojawią się również po raz pierwszy goście z Niemiec i Belgii: Walter Lauche i Adriano Tion, a także dwaj artyści z Iraku: Abdulla Saeed i Abdulla Changy.
Polską grupę tworzą między innymi wykładowcy z Akademii i Uniwersytetów: prof. Stanisław Batruch z Krakowa, Stanisław Białogłowicz z Rzeszowa, Maria Andrzej Guttfeld z Torunia, Dorota i Marek Sak z Łodzi, Franciszek Maśluszczak z Warszawy. Pojawią się również inni wybitni polscy twórcy i wielokrotni bywalcy miechowskich plenerów: malarze nastrojów Janusz Lewandowski z Warszawy i Stanisław Mazuś z Tych. J. Lewandowski w 2008 roku prezentował w Miechowie wystawę indywidualną, a na plenerze w Miechowie będzie już po raz czwarty. Stanisław Mazuś który trzykrotnie prezentował swoją twórczość na wystawach indywidualnych „U Jaksy”, na plenerze gościł będzie po raz pierwszy. Również Helena Jacyno reprezentująca Przemyśl i Lwów przyjedzie do Miechowa po raz pierwszy. Kazimierz Madej (dyrektor artystyczny krakowskiego kabaretu „Loch Kamelot”), który zapisał się w Miechowie słynnymi już portretami legendarnego rycerza Jaksy, jest jednym z najwytrwalszych bywalców, podobnie jak Halina Budziszewska, Anna Błońska, Antoni Wróblewski i Michał Godlewski reprezentujący ziemię siedlecką którzy odwiedzą Miechów już po raz wtóry, darząc sympatią kontrastującą dla mazowieckich równin pagórkowatość Ziemi Miechowskiej. Gospodarzy reprezentować będą Michał Ogórek i Paweł Olchawa.

Plon miechowskich spotkań artystycznych był już prezentowany na wystawie w 2008 r. w Konsulacie Generalnym RP w Brukseli, a w 2009 w partnerskim mieście Herve w Belgii. Wcześniej dwukrotnie wystawa obrazująca zbiory zgromadzone przez Galerię „U Jaksy” prezentowana była w Galerii „U„ na warszawskim Ursynowie.

Inauguracją tegorocznego pleneru otwiera wystawa prof. S. Batrucha pt: „Symbole zadumy”. Zaprezentowane zostaną między innymi obrazy inspirowane miechowskim krajobrazem, a także inne kompozycje nie pokazywane wcześniej w Miechowie. Uroczyste otwarcie i wernisaż odbędzie się 5 sierpnia 2009 w Galerii Panorama Krakowskiego Centrum Konferencyjnego Dwór w Tomaszowicach. Prace można oglądać bezpłatnie do końca sierpnia.

Uroczystym zamknięciem X Międzynarodowego Pleneru „Barwy Małopolski” będzie wernisaż malarstwa powstałego w czasie dwutygodniowego zmagania się z materią malarską, zaplanowany na 14 sierpnia br.

Skontaktuj się z nami

Z przyjemnością odpowiemy na wszystkie Państwa pytania.

+48 12 419 20 00
marketing@zrhotele.pl

Ważne! Ta witryna korzysta z plików cookies w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności. » Rozumiem, zamknij komunikat